چرا باید به ویتامین D توجه کنیم؟

بیشتر ویتامین D بدن شما مانند سایر ویتامین ها از غذا تامین نمی شود. 
تعداد کمی از منابع غذایی حاوی ویتامین D (به شکل کلسیتریول یا ویتامین D2) هستند، به استثنای ماهی های چرب (فکر کنید ساردین، ماهی خال مخالی و سالمون)، شیر غنی شده، غلات صبحانه غنی شده، تخم مرغ، کره، جگر، قارچ، برخی برندها. مارگارین و روغن ماهی بسیاری از این غذاها فقط حاوی مقادیر کمی از ویتامین هستند که دریافت آن‌قدر که بدن شما به تنهایی از غذا نیاز دارد را سخت‌تر می‌کند.
معجزات علم به بدن شما این امکان را داده است که ویتامین D را از راه دیگری دریافت کند - از پرتوهای خورشید. شکل ویتامین D که از خورشید دریافت می کنید D3 (همچنین به عنوان کوله کلسیفرول شناخته می شود) نام دارد که از کلسترول مشتق می شود. به منظور استفاده از این فرم از ویتامین، بدن شما روی یک گروه هیدروکسیل (-OH) می چسبد تا شکل فعال (یا قابل استفاده) ویتامین D به نام D2 را ایجاد کند.
قبل از شروع مصرف ویتامین‌ها، توجه به این نکته نیز مهم است که مصرف بیش از حد D عوارض سلامتی دارد. مطالعات نشان می‌دهند که مصرف بیش از حد ویتامین D (بیش از 5000 واحد در روز) در واقع می‌تواند عملکرد ورزشی را بدتر کند. به این دلایل، بهتر است بدانید سطح ویتامین D شما چقدر است تا بتوانید مداخله صحیح را انتخاب کنید. (آزمایش 25 هیدروکسی ویتامین D دقیق ترین راه برای اندازه گیری میزان ویتامین D در بدن شما است و شامل یک نمونه خون ساده است که بخشی از خدمات Segterra است.)
چگونه ویتامین D می تواند عملکرد من را افزایش دهد؟
همانطور که قبلا ذکر شد، ویتامین D با چندین پیامد مفید برای سلامتی مرتبط است که مهم‌ترین آنها ساخت استخوان‌های قوی همراه با کمک کلسیم است. نشان داده شده است که دریافت ناکافی کلسیم و ویتامین D استحکام استخوان ها را کاهش می دهد و ممکن است منجر به شکستگی استرس، شکستگی و پوکی استخوان شود. در حالی که ورزشکاران مطمئناً باید نگران ساخت و حفظ تراکم استخوان باشند، ویتامین D فواید بیشتری دارد که ممکن است گوش ورزشکاران را شاد کند.
در دهه گذشته، مشخص شده است که کلیه ها، همانطور که قبلاً تصور می شد، به طور انحصاری D2 تولید نمی کنند. به نظر می رسد D2 تولید شده در محل به طور مستقیم بر سلول ها و بافت های بدن تأثیر می گذارد. مانند سایر هورمون‌های استروئیدی، D2 رونویسی ژن را فعال می‌کند، که پیامدهایی برای قلب، ریه‌ها، سیستم‌های عضلانی، هیپوفیز، استخوان‌ها و مغز دارد. به نظر می رسد ویتامین D ممکن است نقش مهمی در ارتقای سلامت کلی انسان داشته باشد.

به دلیل این یافته ها، ویتامین D به یک موضوع تحقیقاتی مهم تبدیل شده است که منجر به تعدادی اکتشافات بهداشتی اضافی می شود. یک مطالعه نشان داد که ویتامین D به طور مستقیم بر روی ماهیچه ها برای افزایش سنتز پروتئین تأثیر می گذارد، که می تواند منجر به افزایش توده عضلانی، افزایش وزن و کاهش سرعت تخریب فیبر عضلانی شود. نشان داده شده است که اندازه و تعداد فیبرهای عضلانی نوع II را افزایش می دهد، در حالی که سطوح پایین ویتامین D باعث تضعیف فیبرهای عضلانی می شود.
سطوح کافی ویتامین D به ویژه قدرت پایین بدن را بهبود می بخشد. و مصرف ویتامین D با کلسیم می تواند به تقویت قدرت، بهبود عملکرد فیزیکی و جلوگیری از زمین خوردن کمک کند. تحقیقات نشان می دهد که ویتامین D عملکرد ورزشی را بهبود می بخشد و زمانی که سطح ۲۵ هیدروکسی ویتامین D به اوج خود می رسد به اوج خود می رسد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *