ویژگی کفش مناسب پیاده روی

پا، قلب دوم انسان است. انتخاب کفش مناسب پیاده روی یا هر فعالیت دیگر برایش اهمیت زیادی دارد. اگر قصد پیاده روی دارید؛ حتما باید به فکر تهیه یک کفش خوب برای پیاده روی باشید.
کفش‌ها در انواع مختلف تولید می‌شوند. برای هر منظوری، باید از کفش مناسب پیاده روی استفاده کرد. کفشی که برای پیاده روی انتخاب می‌کنید لازم است که راحت و سبک باشد و به هیچ قسمت از پای شما آسیب و فشاری وارد نکند.

 

نکاتی که باید موقع خرید کفش مناسب پیاده روی بدانیم :

 

1. خصوصیات پای خود را بشناسید!

اولین گام در خرید کفش مناسب پیاده روی این است که به پای خود توجه کنید و ویژگی‌های آن را بشناسید. پای افراد، شکل و فرم‌های متفاوتی دارد. همین‌طور، پاها درانداز‌ی پنجه و طول و شکل کف و… تفاوت‌هایی دارد.
علاوه‌بر این برخی پاها، دچار ناهنجاری به‌خصوصی از جمله صافی کف پا، گودیِ بیش‌ازحد و… هستند. بنابراین باید کفش مناسب با ویژگی‌های پای خود را تهیه و استفاده کنید. اگر برای‌تان مقدور است کفش خود را سفارش دهید. در این‌صورت کفش مناسب شما، پس از قالب‌گیری از پا، ساخته می‌شود.

2. به تغییرات پای‌تان توجه کنید!

در گذشته فکر می‌کردند سایز پای بزرگسالان تغییر نمی‌کند، اما این‌طور نیست. سایز انواع کفش‌ها در برندها متفاوت است. پاها باید هر دو سال یکبار اندازه‌گیری شوند. گاهی سایز پا تغییر نمی‌کند؛ اما فرم آن دچار تغییر می‌شود. پس حتما باید در حین خرید کفش مناسب پیاده روی این نکته را در نظر گرفت.

3. کفش مناسب پیاده روی بخرید، نه کفش دو!

کفش‌های مخصوص دویدن انعطاف‌پذیرتر و یک بالشتک اضافی در زیره کفش برای کنترل فشار حاصل از دویدن دارند. درحالی که کفش پیاده‌روی این‌طور نیست و جنس سفت‌تری دارد. اگر اهل دویدن و پیاده‌روی هستید، توصیه می‌کنیم برای هر کدام یک جفت کتانی جداگانه تهیه کنید.

 

4. خرید کفش را به پایان روز بیندازید!

بهتر است در پایان روز یا عصر به بعد برای خرید کفش مناسب پیاده روی بروید. در طول روز پا متورم است. همچنین پاها، هنگام دویدن یا راه رفتن منبسط می‌شوند، بنابراین ممکن است سایز اشتباه را خریداری کنید.

5. جوراب‌های مخصوص پیاده‌روی خود را همراه داشته باشید!

اگر برای پیاده‌روی از جوراب مخصوصی استفاده می کنید؛ حتما آن را همراه خود ببرید. هنگام امتحان کفش پیاده روی باید جورابی را به پا داشته باشید که قرار است با آن بپوشید.

6. کفش جا باز می‌کند یا نه؟

هیچ کفشی را به امید جا باز کردن یا برعکس کیپ پا شدن نخرید. پای شما در کفش پیاده روی و دویدن باید از همان ابتدا و هنگام خرید احساس راحتی کند. کمی در فروشگاه راه بروید و از راحتی و متناسب بودن آن مطمئن شوید.

 

7. کفش نباید خیلی تنگ یا خیلی گشاد باشد!

در این خصوص یک استانداردی وجود دارد. فاصله بین انگشت شست تا جلوی کفش نباید بیش از 2 سانتی‌متر باشد. پا هنگام قرار گرفتن در كفش ورزشی باید قادر به تکان‌دادن آزادانه همه انگشتان باشد. همچنین اندازه پاشنه کفش هم باید کاملا متناسب باشد و در
پیاده روی نباید پاشنه شما در کفش لغزشی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *