مصرف آب بعد از ورزش

بدن شما بعد از انجام فعالیت ورزشی به دلیل تعریق و از دست دادن مقدار زیادی آب نیاز به مایعات دارد. هدف از مصرف مایعات بعد از فعالیت‌ های ورزشی جایگزینی آب و الکترولیت‌ های از دست رفته است. در صورتی که مصرف آب در طول ورزش و فعالیت بدنی نادیده گرفته شود، مشکلاتی را ایجاد میکند که در زیر به یکی از این موارد اشاره میکنیم:

اگر در اثر کم آبی حدود 2% از وزن بدن کاسته شود بدن دچار افت انرژی و کاهش کیفیت عملکرد به میزان 10 الی 20 درصد می‌ شود. در حالت‌ های شدید‌تر نیز می‌ تواند منجر به تهوع، سردرد، بی حالی و ضعف شود. با کاهش آب بدن، حجم خون کم شده و خون غلیظ تر می‌ شود. در نتیجه کیفیت گردش خون کافی شده و اکسیژن و سایر مواد غذایی به خوبی به ارگان‌ های هدف نمی‌ رسند و اینگونه است که از توانایی ورزشکار کاسته می شود. ضمن اینکه بر اساس همین اتفاق قلب مجبور می‌ شود تعداد ضربان خود را افزایش داده و خون را با قدرت بیشتری پمپاژ کند.

دهیدراتاسیون یا کم آبی، مشکلی است که باعث کاهش راندمان متابولیسمی می شود. بنابراین این کم آبی باعث کاهش خاصیت چربی سوزی یا حتی عضله سازی نیز خواهد شد. پس نقش آب در چربی سوزی را دست کم نگیرید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *